JAGUAR LAND ROVER, GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PLASTİKTEN ÜRETİLEN SÖRF TAHTASINI TANITTI.

70 yıldır insanları dünyanın en zorlu zeminleri üzerinde taşıyan Land Rover, geri dönüştürülmüş plastikten üretilen “Waste to Wave” sörf tahtasıyla okyanuslara açılıyor.
Sörf tahtasının yaratılma sürecini ve testlerini buradan izleyebilirsiniz.

Sörf tahtası, çevreye olan zararlı etkiyi en düşük seviyeye indirmeye odaklanmış bir sörf şirketi olan SkunkWorks Surf Co ile yapılan işbirliğiyle yaratıldı ve Kuzey İrlanda sahilinde İngiliz Kadınlar Açık Sörf Şampiyonu Lucy Campbell tarafından test edildi. Sörf tahtası, Campbell tarafından 5'7 x 18 3/8 x 2 3/16 boyutunda elde üretildi.Tasarım sürecinin en başında, tasarlanan tam boyutta kil modellerin üretiminde poliüretan kullanılır. Modellerin “iskeletini” oluşturan polimer, otomobil piyasaya sunulduğunda bertaraf edilirken, kil geri dönüştürülerek yeniden kullanılır. Jaguar Land Rover artık tüm plastiği sörf tahtaları ve kürekli sörflerde ikinci bir hayata başlaması için hazır bloklar halinde keserek geri kazanıyor.Bu projeyi ilk kez duyduğumda bir parçası olmaktan büyük bir heyecan duydum. Okyanus hayatımın büyük bir parçasını oluşturuyor bu nedenle korunmasına yönelik bir farkındalık oluşturmak benim için çok önemli. Otomobil tasarım süreci hakkında fazla bir şey bilmiyordum ama Jaguar Land Rover’ın malzemelere bu yöntemle “ikinci bir hayat” vermesi büyüleyici. Suya girip sörf tahtasını ilk kez denemek harika bir şeydi.

LUCY CAMPBELL, İNGİLİZ KADINLAR AÇIK SÖRF ŞAMPİYONU

Hevesli bir sörfçüyüm ve dalgalar üzerinde ilerleyen sürdürülebilir sörf tahtaları yaratmak harika bir şey. Jaguar Land Rover poliüretanı yeniden kullanma fikriyle bize geldiğinde bir an önce başlamak için sabırsızlandık. Lucy’nin geri bildirimini almak çok yararlı. Dünyanın en iyi dalgaları üzerindeki deneyimi, üretim sürecimizi geliştirmeye devam eden bizler için paha biçilmez.

RICKY MARTIN, SKUNKWORKS SURF CO KURUCU ORTAĞI

© Jaguar Land Rover 2018