DISCOVERY SPORT İSVİÇRE'DE 100 TONLUK TRENİ ÇEKTİ.

Land Rover Discovery Sport SUV modeli, 16 Haziran 2016 tarihinde toplam Land Rover Discovery Sport SUV modeli, 16 Haziran 2016 tarihinde toplam ağırlığı 100 tonu aşan üç lüks tren vagonunu İsviçre'deki bir tren yolu boyunca çekerek inanılmaz bir başarı gösterdi. Bu dikkate değer çekme kapasitesi gösterisi, aracın bir Boeing 757 uçağıyla aynı ağırlığı çekebildiğini kanıtladı.

4x4 yol araçlarını raylarda kullanıma uygun hale getirme konusunda uzman İngiliz şirketi Aquarius Railroad Technologies tarafından "dengeleyici" olarak görev yapacak demiryolu tekerleklerinin takılması ile Discovery Sport üzerinde yalnızca tek bir modifikasyon gerçekleştirerek aracın hareketli aksamının değişmeden kalmasını sağlamak, bu gösteriyi çok daha dikkat çekici hale getiriyor. Land Rover'ın Discovery I modelinin 1989 yılındaki unutulmayan tanıtımına bir gönderme olan tren çekme gösterisinde, Ren Nehri üzerinde yer alan 935 feet uzunluğundaki ve vadi tabanından 85 feet yükseklikte bulunan tarihi çelik Hemishofen Köprüsü geçildi.

Jaguar Land Rover’ın 430Nm tork üreten 180bg Ingenium dizel motoru ile araç, kendi ağırlığının 58 katını çekerek 10km'lik bir yolculuk gerçekleştirdi. Motorun sunduğu gücü, Terrain Response, Çekme Yardımı ve Römork Çekme Asistanının yanı sıra motor gücünü ve freni otomatik olarak yöneten yarı otonom bir off-road sürüş sistemi olan All Terrain Progress Control gibi Land Rover'a ait çekme teknolojileri tamamladı.

Bu teknolojilerden yararlanan Discovery Sport, gerekli çekiş gücünü üretmek üzere düşük aralıklı viteslerin yerine son teknoloji ürünü 9 ileri otomatik vites kutusunu ve Terrain Response teknolojisini kullanarak çekme görevini tamamladı. Land Rover’ın All Terrain Progress Control (ATPC) sistemi, "düşük hızda cruise control" işlevi görecek şekilde, çekişi belirlenen hızda en üst düzeye çıkarmayı sağlamak üzere tek bir düğmeye basılarak etkinleştirildi.

Jaguar Land Rover Denge Kontrol Sistemleri Baş Mühendisi Karl Richards konu hakkında şunları söyledi: "Land Rover'ın genlerine işlenmiş olan römork çekme, Discovery Sport'ta da mevcuttur. Yıllardır müşterilerimizin üzerindeki römork çekme gerilimini azaltmak amacıyla oyunun kurallarını değiştiren çekme teknolojileri geliştirdik. Kariyerimin büyük bir kısmında Land Rover'ları dünyanın en zorlu bölgelerinde test etmek için yolculuk ettim, ancak bu şimdiye kadar gerçekleştirdiğim en ekstrem çekme testi oldu."

Discovery Sport ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Filmdeki tüm sürüş sahneleri, çekim sırasında profesyonel bir sürücü tarafından, genel kullanıma kapalı, özel mülkiyete ait bir demir yolu üzerinde ve güvenlik uzmanlarının sıkı denetimi altında gerçekleştirilmiştir. Gösterilen araç, uzman teknisyenlerce demir yolunda kullanılmak üzere dönüştürülmüştür. Kendiniz denemeyin.

© Jaguar Land Rover 2018